Weź udział w bezpłatnym webinarium on-line

Selekcja genomowa a ekonomia produkcji mleka w gospodarstwie

i dowiedz się, jak rentownie prowadzić stado!

Szczegóły wydarzenia

Nazwa webinarium: Selekcja genomowa a ekonomia produkcji mleka w gospodarstwie
Dla kogo: Hodowcy bydła mlecznego
Data: Webinarium odbędzie się w dwóch terminach do wyboru:
 • środa, 29 września 2021 (rejestracja zakończona)
 • środa, 6 paździenika 2021
Godzina: 18.00
Czas trwania: 1,5-2h
Gdzie: online
Koszt: 0 zł

Zarejestruj się
*Pola wymagane
Dane osobowe, zbierane w powyższym formularzu lub poprzez platformę, na której organizowane będzie webinarium, będą przetwarzane zgodnie z zasadami przedstawionymi w Informacji o przetwarzaniu danych osobowych, która zawiera m.in. informacje podstawie przetwarzania i o Państwa prawach. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w webinarium. Administratorem danych będzie Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach Sp. z o.o., a dalej również Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Akceptuję Regulamin webinarium. (Pole wymagane)
Wyrażam zgodę na realizację marketingu bezpośredniego produktów i usług spółki poprzez wysyłkę informacji handlowej na podany przeze mnie adres e-mail — a tym celu również na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z zasadami dostępnymi w Polityce prywatności spółki. Zgoda jest dobrowolna, można ją wycofać w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych będzie Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach Sp. z o.o.
Popraw zaznaczone pola
Dziękujemy, formularz został wysłany
Przykro nam, nie udało się wysłac formularza. Spróbuj ponownie później.

Masz problem z rejestracją? Napisz do nas
aktualnosci@wchirz.pl

Biorąc udział w webinarium online dowiesz się:

 • jak możesz poprawić swoje wyniki produkcyjne w stadzie dzięki implementacji selekcji genomowej w stadzie,
 • czy można poprawić rentowność stada dzięki selekcji genomowej,
 • jak wdrożenie selekcji genomowej oraz biotechnik rozrodu w tym ET wpływa na postęp hodowlany,
 • jak selekcja genomowa wpłynęła na identyfikacje defektów genetycznych np. cech związanych z płodnością, a tym samym poprawę wskaźników rozrodu w stadzie.

Co zyskujesz:

 • porcję fachowej wiedzy z zakresu selekcji genomowej w praktyce,
 • certyfikat uczestnictwa w wydarzeniu,
 • dostęp do materiałów po zakończeniu webinarium,
 • kontakt z doskonałymi praktykami w hodowli bydła mlecznego,
 • rabat na zakup nasienia.

Prelegenci

Podczas webinarium obok prelegentów z WCHiRZ wystąpią znakomici eksperci z zakresu hodowli bydła, którzy od wielu lat współpracują z Wielkopolskim Centrum.

Dariusz Szlecht
Główny Hodowca
Hodowla Roślin Danko

Dariusz Szlecht to znakomity hodowca-praktyk, absolwent Akademii Rolniczej. Od samego początku kariery zawodowej związany z Hodowlą Roślin Danko. Po awansie ponad 10 lat temu, objął stanowisko Głównego Hodowcy. Swoją wiedzę i doświadczenie poszerzał m.in. na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, na kierunku selekcja genomowa w hodowli bydła mlecznego. Na co dzień zajmuje się pracą hodowlaną w stadzie, opartą o selekcję jak i odpowiedni dobór rozpłodników do rozrodu. W zarządzanej przez siebie hodowli Dariusz zdecydowanie postawił na rewolucyjną metodę genomową, którą stosuje m.in. do wyboru wybitnych sztuk wykorzystywanych w embriotransferze, a wyselekcjonowane dawczynie zarodków pozwalają na namnażanie najlepszych osobników. Spółka Danko od wielu lat współpracuje z WCHiRZ w zakresie realizacji programu oceny i selekcji buhajów, udostępniając do krycia z ojcami buhajów dużą pulę wysoko wycenionych jałowic. Nie jest tajemnicą, że dziś najlepiej wycenione zwierzęta w Polsce tj. jałówki (Danko Bomba, Danko Wiochna) oraz liderzy krajowego i międzynarodowego rankingu w Polsce (Danko Zoom, Danko Alians) pochodzą z HR Danko. Niewątpliwie główny hodowca jest ich "ojcem chrzestnym".

Roman Lipowczyk
Hodowla i zarządzanie stadem
GR Drzewce Hądzlik - Lipowczyk

Roman Lipowczyk to prywatnie wielki entuzjasta Formuły 1 i żużla. Na co dzień, jako współwłaściciel GR Drzewce, zajmuje się hodowlą i zarządzeniem gospodarstwem liczącym ponad 1000 sztuk bydła, w tym 490 sztuk krów mlecznych rasy HF. Stanowisko to objął ponad 16 lat temu, jednak staż w firmie sięga ponad 25 lat. Wysoka wydajność krów (średnio 14 173 kg) w stadzie zapewniła gospodarstwu 2. miejsce w Polsce według kilogramów udojonego mleka w roku 2020. Roman Lipowczyk praktycznie od samego początku w rozrodzie stosował nasienie młodych buhajów z oceną genomową. Rewolucyjna selekcja genomowa była dla niego jasnym sygnałem, że jest to słuszny kierunek dla osób pragnących szybciej się osiągnąć cel hodowlany. Współwłaściciel GR Drzewce aktywnie działa na rzecz polskiej hodowli promując myśl "cudze chwalicie swego nie znacie". Marzy mu się, by w naszym kraju odbywały się aukcje zwierząt hodowlanych z oceną genomową pochodzących z polskich znanych hodowli. Znany, lubiany oraz ceniony przez hodowców praktyk porywa słuchaczy na licznych szkoleniach i spotkaniach organizowanych m.in. przez WCHiRZ, z której to genetyki korzysta od lat. Warto dodać, że Roman Lipowczyk od blisko 10 lat zajmuje stanowisko prezesa Gminnego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Poniecu oraz jest członkiem zarządu Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła.

Marcin Janowski
GR Bożena Janowska
Smogorzewo

Marcin Janowski od najmłodszych lat jest zdeklarowanym entuzjastą hodowli bydła. Absolwentem UP w Poznaniu, w 2009 roku zdobył tytuł inżyniera Agronomii. Od wielu lat wraz z bratem Józefem oraz mamą Bożeną prowadzi z ogromnym zaangażowaniem stado bydła mlecznego. Prowadząc pracę hodowlaną wykorzystuje wszystkie dostępne biotechniki rozrodu: nasienie genomowe oraz seksowane, synchronizacje rui, embriotransfer oraz genotypowanie Warto dodać, że do przenoszenia zarodków zainspirowało go WCHiRZ, z którym od lat współpracuje. Ogromna wiedza z zakresu hodowli, rozrodu oraz zarządzania stadem poparta jest znakomitymi wynikami. W sezonie 2019.1 jałówka hodowcy - Anna PL005352913657 z GPF 153 zdobyła 1. miejsce w Polsce oraz 11. lokatę w Europie wg indeksu GTPI 2817, w sezonie 2021.1 córka tej sztuki ANNA 2 zdobyła 2. miejsce w Polsce. Stado stale się powiększa, dziś liczy 110 krów dojnych, o średniej wydajności 10 tys. kg mleka. Materiał żeński pochodzi wyłącznie z własnego odchowu a dodatkowym źródłem dochodu hodowcy jest sprzedaż nadliczbowych jałówek.