Sukces z WCHiRZ

Aktualności

Sukces z WCHiRZ

     W 2015 roku w “Przewodniku Hodowcy” przedstawialiśmy gospodarstwo p. Dariusza Pałasza z Julii w powiecie konińskim. Hodowca, który od początku istnienia gospodarstwa współpracuje z WCHiRZ osiągnął wówczas w swoim stadzie wydajność 11 819 kg mleka w laktacji – i zajął trzecie miejsce w Wielkopolsce w grupie obór o wielkości od 50,1 do 150 krów. Zwracaliśmy wtedy uwagę jak ważne są odpowiednie warunki środowiskowe w oborze, właściwa higiena i pielęgnacja zwierząt ale przede wszystkim żywienie i odpowiedni dobór buhajów. Po 7 latach możemy powiedzieć, że niewiele się zmieniło, a każdy z tych elementów jest niezwykle istotny i ważny aby osiągać tak wysokie wydajności w stadach. Dobre wyniki nie oznaczają, że pewnych rzeczy nie możemy poprawić czy zrobić jeszcze lepiej.

   Tak właśnie stało się u naszego bohatera, który w ostatnich latach zainwestował min. w silosy co zwiększyło jakość zadawanych pasz. Kolejną inwestycją był samojezdny wóz paszowy, który znacznie ułatwił i przyspieszył prace w gospodarstwie. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w odchowie młodzieży. Zmodernizowano   budynek przeznaczony dla jałówek, który podzielono na 7 boksów z wybiegami. Umożliwiło to odchów młodzieży w odpowiednich grupach wiekowych. Należy zauważyć , że stado w dalszym ciągu powiększa się a wydajność krów wzrasta( tabela 2). Gospodarz bazuje na własnych krowach kojarzonych z buhajami w 100% pochodzącymi z WCHiRZ w Poznaniu. Pan Dariusz przez cały czas korzysta z doradztwa naszej firmy opartego między innymi na doborach buhajów przy użyciu programu DOKO. Obecnie najczęściej stosowane buhaje w stadzie to min: DANKO ZOOM, BRAVISSIMO oraz PUMP.

     Widzimy zatem jak duże znaczenie ma praca hodowlana wsparta najlepszą genetyką, zaangażowaniem i przede wszystkim ciężką codzienną pracą jaką jest hodowla krów mlecznych. Efekty tej pracy widoczne są w uzyskanych wynikach. Stado Pana Dariusza Pałasza uplasowało się na drugiej pozycji w Wielkopolsce z wynikiem 15 300 kg w grupie obór o wielkości od 50,1 do 150 krów.

     Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do tak wielkiego sukcesu hodowlanego jakim jest uzyskana wydajność w stadzie – gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Panu Dariuszowi a także całej rodzinie, która dzięki dużemu zaangażowaniu przyczynia się do rozwoju gospodarstwa.

tabela nr 1 artykul                 tabela nr 2 artykul

foto palasz 1
foto palasz 2
foto palasz 3
foto palasz 4
foto palasz 5