O nas

Od blisko 60 lat Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu zajmuje się hodowlą bydła i trzody oraz pozyskiwaniem i konfekcjonowaniem nasienia.


Własne programy hodowlane

Spółka prowadzi własne programy hodowlane. Kluczowym z nich jest program oceny i selekcji buhajów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Celem programu realizowanego przez WCHiRZ jest doskonalenie genotypu pogłowia bydła w kierunku jednostronnie mlecznym. W znacznym stopniu program realizowany jest w oparciu o materiał mateczny Wielkopolski. W ten sposób propaguje polską hodowlę, która osiągnęła światowy poziom pod względem wydajności mlecznej, parametrów eksterieru, cech funkcjonalnych.

Lider rankingów

Potwierdzeniem jakości naszej hodowli jest to, że w ostatnich kilkunastu sezonach 60 – 70% wśród 25 najwyżej ocenionych buhajów krajowych należy do naszej Spółki. Dodatkowo nasze buhaje ustawicznie plasują się na pierwszym miejscu rankingu wycen.

Dodatkowym atutem naszej oferty w stosunku do oferty nasienia z importu jest wysoka wiarygodność wyceny, gdyż oparta jest ona na wynikach uzyskiwanych w naszych polskich warunkach. Nasze buhaje posiadają międzynarodową wycenę, a jej wyniki dostępne są w rankingu Interbull.

Laureat prestiżowych nagród

Spółka zdobyła wiele prestiżowych nagród – Efektywna Firma, Gepard Biznesu oraz Diament Forbes przyznawane najdynamiczniej rozwijającym się przedsiębiorstwom.

Najwyższe standardy jakości

W 2003 roku Spółka uzyskała unijny certyfikat weterynaryjny uprawniający do pozyskiwania i konfekcjonowania nasienia. Spółka spełnia najwyższe standardy potwierdzane certyfikatami jakości ISO 9001. Firma Posiada nowoczesne obiekty inwentarskie i laboratoryjne oraz przestrzega surowych zasad saintarno-weterynaryjnych.

Innowacyjne przedsiębiorstwo

Współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu zaowocowała wykorzystywaniem innowacyjnego w skali kraju programu komputerowego do kojarzeń MATESEL II. Dzięki niemu jesteśmy w stanie pomóc hodowcom dobrać odpowiednie buhaje do stada, w taki sposób, aby osiągnąć zakładany przez nich cel hodowlany i jednocześnie uniknąć zmniejszającego produkcję mleka inbredu.

Dzięki przystąpieniu naszego kraju do międzynarodowego programu – Eurogenomics, przed naszą Spółką otworzyły się nowe możliwości na poszerzenie oferty o najwybitniejsze buhajki przez wprowadzenie i zastosowanie selekcji genomowej.

Nie pozostając w tyle za zagranicznymi firmami mamy w swojej ofercie nasienie seksowane buhajów wycenianych na polskich córkach. Jako pierwsza Spółka w kraju posiadamy seksowane nasienie własnych buhajów HF wycenionych w polskich oborach.

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt

koncepcja i wykonanie: Truszkowski Consulting Group