Historia

Historia WCHiRZ


1946

Pierwszy kurs inseminacji bydła w Zakładzie Szkolenia Zawodowego Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego w Pawłowicach koło Leszna prowadzony przez prof. Edwarda Sorensena z Danii.

1946–1949

Okres doświadczeń i opracowywania metod postępowania z nasieniem. Inseminacja krów wyłącznie w oborze ZSZ PTZ w Pawłowicach.

1950 – 1957

Wprowadzenie inseminacji bydła na skalę praktyczną: początkowo w gospodarstwach państwowych, później także u rolników indywidualnych. Powołanie większości wielkopolskich zakładów unasieniania (pierwszy w Kosowie koło Gostynia).

1956

Powstanie Państwowego Zakładu Unasieniania Zwierząt w Poznaniu (Naramowice).

1958 – 1964

Dynamiczny rozwój inseminacji bydła w Wielkopolsce oraz w kraju we wszystkich sektorach rolnictwa: państwowym, spółdzielczym i prywatnym. Opracowanie organizacji i rejonizacji państwowych zakładów unasieniania zwierząt.

od 1965

Unowoczesnienianie metod konserwacji i przechowywania nasienia buhajów, od nasienia płynnego w probówkach (od 0-4 st. C) poprzez mrożenie w granulkach na suchym lodzie (-79 st. C), aż po konfekcjonowanie i przechowywanie w słomach w ciekłym azocie (-196 st. C).

od 1970

Unasienianie trzody chlewnej w Wielkopolsce.

1975

Na terenie Wielkopolski powstały cztery Stacje Hodowli i Unasieniania Zwięrząt - utworzone z dawnych zakładów unasieniania zwierząt w: Poznaniu, Gostyniu, Ostrowie Wlkp. i Kościelcu.

1991

Stacji poznańskiej podporządkowano trzy Zakłady Unasieniania Zwierząt w: Gostyniu, Ostrowie Wlkp. i Kościelcu.

1992

Nawiązanie partnerskiej współpracy ze spółdzielnią URCEO z Francji.

1995

Przeniesienie siedziby Stacji w Poznaniu oraz produkcji nasienia buhajów z Naramowic do Tulec koło Poznania.

1999

Do Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Poznaniu przyłączono zakłady unasienienia zwierząt w Wągrowcu i Skwierzynie oraz Stację Unasieniania Loch w Gołaszynie.

2000

Powołanie Spółki pod nazwą: Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach Spółka z o.o., oraz przekształcenie podległych Zakładów w Filie WCHiRZ.

2003

Umieszczenie Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt na liście Unii Europejskiej wśród zakładów dopuszczonych do produkcji nasienia buhajów na teren UE.

2004

Uzyskanie przez WCHiRZ w Poznaniu zgody Ministra Rolnictwa na produkcję, przechowywanie i dostarczanie nasienia buhajów i knurów na terenie całej Polski oraz uzyskanie certyfikatu ISO 9001 w tym zakresie.

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt

koncepcja i wykonanie: Truszkowski Consulting Group