Aktualności

XXVII Targi Rolnicze Glisno 2018 – Konkurs Cieliczek

Jak co roku, w ostatnią sobotę i niedzielę maja w Ośrodku Szkoleniowym w Gliśnie odbyły się Targi Rolnicze „Glisno 2018”, organizowane pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Lubuskiego oraz Marszałka Województwa Lubuskiego. Zakres tematyczny targów obejmował: hodowlę zwierząt, ogrodnictwo, mechanizację i technikę rolniczą, żywność ekologiczną oraz rękodzieło ludowe i rzemiosło.

Wystawcy zaprezentowali szeroką ofertę sprzętu, wyrobów i produktów przeznaczonych dla rolnictwa. Dodatkową atrakcją były występy zespołów ludowych, konkursy, wystawa rękodzieła i rzemiosła artystycznego, kiermasze ogrodniczo-pszczelarskie oraz promocja lubuskiej wołowiny i wieprzowiny.

Bez wątpienia główną atrakcją pierwszego dnia targów był zorganizowany przez Filię WCHiRZ w Skwierzynie „Konkurs na najpiękniejszą cieliczkę w województwie lubuskim”. Do konkursu przystąpili lubuscy hodowcy prezentując cieliczki- córki buhajów oferowanych przez naszą Spółkę. Cieliczki oprowadzane były przez dzieci hodowców, ubrane w zielono - żółte stroje firmowe. Humory dopisywały i dzieci z ogromnym zaangażowaniem prezentowały swoje cieliczki. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągnął wielu widzów.

Konkurs poprowadził specjalista ds. rozrodu WCHiRZ Pan Edmund Gasperowicz, a w skład komisji oceniającej wchodzili:

1) Pani Aldona Augustyniak- WCHiRZ Poznań

2) Pan Marek Karwacki- PFHBiPM Poznań

3) Pan Stanisław Galant - przedstawiciel lubuskich hodowców.

Oceniano pokrój, charakter mleczny, pielęgnację i higienę oraz sposób oprowadzania cieliczek. Podczas gdy komisja pracowała i wybierała najpiękniejszą cieliczkę, prowadzący przedstawił zalety lubuskiej i wielkopolskiej hodowli, dorobek oraz ofertę firmy oraz nową wycenę buhajów.

Komisja miała spory problem z wyborem zwycięzcy spośród pięknie przygotowanych i przedstawionych zwierząt. Stawka była bardzo wyrównana. Ponadto konkurs był urozmaicony poprzez zaprezentowanie 2 cieliczek po buhaju simental i montbeliarde. Po długich debatach i konsultacjach postanowiono wyróżnić Hodowlę Zwierząt Zarodowych Osowa Sień - za cieliczkę po buhaju BAYLABOY.

Wszystkie dzieci zostały nagrodzone cennymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez WCHiRZ, PFHBiPM, Wytwórnię Pasz LIRA oraz Bank Spółdzielczy w Santoku, a dla zdobywcy pierwszego miejsca została ufundowana nagroda główna w postaci roweru górskiego i pucharu okolicznościowego. Konkurs cieliczek cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony hodowców i zgromadzonej publiczności. Wszyscy wystawcy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

Podczas targów odbyła się również VIII Lubuska Wystawa Bydła Hodowlanego Glisno 2018 zorganizowana przez PFHBiPM, LZHB oraz LODR Oddział Lubniewice.

Komisja dokonała oceny 19 sztuk bydła ras mlecznych. Jałówki oceniane były w dwóch kategoriach: 12-16 m-cy oraz jałowice cielne. Championem w jałówkach cielnych została wybrana jałówka KANIA 17 z PRP SKIOLDPASZ Radoszyn Sp. z o.o. Gospodarstwo Lubinicko nr PL00541581899-8. Natomiast championem w kategorii jałówek 12-16 m-cy, i równocześnie super championem wystawy została wybrana jałówka GROŻBA 1 nr PL00538863074-0 z HZZ Osowa Sień Sp. z o.o.

W ramach targów odbyła się również wystawa bydła mięsnego, trzody chlewnej oraz wystawa drobnego inwentarza.

Podczas targów na swoim stoisku WCHiRZ w Poznaniu z/s w Tulcach Sp. z o.o. Filia w Skwierzynie przedstawiało swoją ofertę w zakresie unasieniania bydła i trzody chlewnej. Specjaliści Spółki polecali nasienie buhajów i knurów oraz udzielali profesjonalnych porad dotyczących rozrodu zwierząt. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem i było chętnie odwiedzane przez hodowców.

10
11
12
16
19
25
26
27
28
31
32
36_dedb7e90_950x600
38
42
DSC01008
DSC01262
DSC01369
DSC01416

Nagrody i wyróżnienia

awards-item
awards-item
awards-item
awards-item

promocje

Promocja katalog 2018.3